POZVÁNKA NA ŘÍJNOVÉ AKCE

Srdečně Vás zvu na dvě akce v říjnu.

ZA STROMY NA BŘEZOVÝCH HORÁCH

Vyrazte 4.10. za stromy na Březové Hory s Petrou Palusovou. Komentovaná vycházka podzimní přírodou bude mít tři zastavení. První zastavení na náměstí J. A. Alise bude zaměřeno na veřejnou zeleň, především na stromy a péči o ně. Petra je vystudovaná zahradní a krajinná architektka a má několikaleté zkušenosti ohledně péče o veřejnou zeleň v Praze. Můžete si proto také připravit otázky, pokud Vás zajímá něco konkrétního.

Druhé zastavení bude u kostela sv. Prokopa. Většina lidí zná Dub sv. Václava na Svaté Hoře, ale už méně další památné stromy v Příbrami jako Lípu Charlotty Masarykové či právě Lípy u sv. Prokopa. Toto zastavení bude věnováno hlavně památným stromům, významu stromů, jejich symbolice a tradici. Také se zde dozvíte historii místa a dostanete tipy, jak se stromy více propojit. Na závěr vycházky pro zájemce bude možnost se na stromy naladit s praktickou ukázkou a společně si zameditovat pod jejich korunami.

Závěrečné zastavení, jehož místo nebude dopředu prozrazeno, bude věnováno místním pověstem a stromům, které jsou pro Příbram a její okolí typické. Ti, kteří si budou chtít vycházku prodloužit, dostanou tip, kam se už samostatně můžou dál vydat.

ZA STROMY DO KNIHOVNY V LIBERCI

V Krajské vědecké knihovně v Liberci v prvním patře si můžete prohlédnout výběr z mých obrazů se stromy. Již tradičně nebude chybět strom vděčnosti a informace o stromech.

Anotace k výstavě

Petra Palusová (*1988, Příbram)

Jako amatérská malířka se věnuji malbě 7 let. Nejčastěji maluji akrylovými barvami na plátno. Mojí specialitou je plastika stromu z keramické tvarovací hmoty, která obraz dotváří. Již jsem několikrát vystavovala v Příbrami a v Praze.

Jsem vystudovaná zahradní a krajinná architektka a věnuji se správě veřejné zeleně.

Stromy mne provázely od narození a já to nebrala jako nic výjimečného. Pletla jsem se. Našla jsem v nich oporu, inspiraci, pocítila jsem sílu a stabilitu. Tolik mě nadchnuly, že se staly ústředním motivem mých obrazů, a tak mohou svoji energii předávat ještě dál.

Mám několik oblíbených míst jako les za „Sanatorkou“ na Dobříši, anglický park u dobříšského zámku, Střelecký ostrov v Praze a miluji Brdy, kam se bohužel tak často nedostanu. Také z nich mám svůj nejsilnější zážitek, setkání s památným bukem v Teslínech.

Nejraději mám buky, platany, když se „svlékají“ z kůry a sakury v květu. Ale mým nejoblíbenějším stromem je jasan, který byl donedávna schovaný u cesty v polích u nás na Dubně. Chodím k němu, když mi je smutno.

Strom je napříč všemi náboženstvími a filosofiemi univerzální symbol s pozitivním charakterem. Můžeme o něm mluvit jako o symbolu klidu a míru, vzájemné propojenosti, symbolu stability a trpělivosti, síly a růstu, symbolu cykličnosti života, plodnosti, soudržnosti, symbolu rodiny a vztahů a zároveň symbolu individuality.

Je to spojující prvek, krásně to vystihuje citát od Jeana Guittona: „Strom spojuje to nejnižší s tím nejvyšším. Svými kořeny vysává zemi a svými listy pije slunce. Strom se hrouží do temnot, vydechuje ve světle.“

Kontakt: www.zenamezistromy.cz; www.stromoveobrazky.webnode.cz; Facebook a Instagram Žena mezi stromy.

 


JIŽ PROBĚHLÉ AKCE

Přijďte 19.4. v 18hod. do knihovny Jana Drdy v Příbrami, povíme si Jak na zahradu. Pozvánka v článku pribram.cz.

Srdečně Vás v létě zvu na výstavu stromových obrázků do restaurace Na Hradbách v Příbrami. Výstava byla 11.11.2021 ukončena.

 

„Miluji  stromy, čerpám z nich stabilitu, sílu a bezpečí, jež skrze články, meditace a stromové obrázky se snažím předávat dál. Zároveň se se čtenáři dělím o své znalosti a dovednosti získané při studiu Zahradní a krajinné architektury a ze své praxe. Jsem autorkou eBooku STROMY a eBooku Jak na zahradu. Můj příběh si můžete přečíst zde >> "
Komentáře