Střípky z Facebooku – karty stromů

Připravila jsem na přání Těch z Vás, kteří nejsou na sociálních sítích, sérii článků, kam zařadím ty nejzajímavější příspěvky. Začínáme kartami stromů.

BŘÍZA

BŘÍZA, možná na první pohled obyčejný strom. Na ten druhý, už je to jiné. Neposkytuje nám pouze dřevo na podpal, léčivou kůru, jarní „životodárnou mízu“, na vitamíny bohaté mladé lístky, svoje větve na vyčištění „špíny“ v podobě košťat, či Velikonoční ozdobu do vázy.
Ale také zajímavou životní strategii a poselství.

STROM NOVÝCH POČÁTKŮ

strom ochrany a bezpečí

symbol světla, obnovy a čistoty

Jen tak obyčejný strom to nebude. Pocházím od Příbrami. A součástí Příbrami jsou i Březové Hory. Příbram je město horníků a hald. Haldy jsou tvořeny z hlušiny, což je nezužitkovaný materiál, dalo by se říci i neúrodný materiál, který byl vytěžen během hlubinné těžby.

Proč se o tom zmiňuji?

Protože právě na tomto nevyužitém, „neúrodném“ materiálu, nalezneme právě břízu.
Jak píši v ebooku o stromech (https://zenamezistromy.cz/ebook-stromy/), je to pionýrská dřevina. Dokáže růst na nehostinných, chudých místech, kde nic jiného neroste. Její nálety se usídlí třeba na valech a náspech u silnice, kde vytvoří příhodné podmínky pro růst náročnějších dřevin. Které jako poděkování břízu vytlačí. Trošku paradox.
V novém článku na blogu Žena mezi stromy (https://zenamezistromy.cz/pribehy-stromu-hrusen/), se mimo jiné zamýšlím nad přirovnáním člověka ke stromu.

Který jste typ? Umetete někomu cestičku, vyčerpáte se a úrodu sklidí za Vás někdo jiný?

V tomhle pohledu je cítit trošku nespravedlnost.
Jenže, co když Vás právě tohle naplňuje. Dát naději, být světlem ve tmě, vyšlapat pro někoho cestu, aby se měl lépe apod.
Možná Vám to může trošku kazit atmosféra ve společnosti, která zatím dává na první místo jiné hodnoty. Ale Vy víte, proč to děláte. Za ten vnitřní naplňující pocit Vám to stojí. A o tom to je.
Buďte břízou, pokud jste bříza, a buďte na to právem hrdí!!!

LÍSKA

STROM POČÁTKŮ A PLODNOSTI

Symbol moudrosti, poznání, básnické inspirace, sladkosti a kouzel

Ze zahradnického hlediska se nejedná o klasický strom, když už tak o malý strom či o vysoký keř.
Za mě má v zahradě své nepostradatelné místo. Dnes jsou k dispozici i různé tvarové a barevné kultivary.
Ale nejvíc je ceněna pro své plody – ořechy, bohaté na živiny a vitamíny. Symbolizují vědění, které je pevně uzavřeno v tvrdé skořápce. Jsou součástí oslav Dožínek (Lammas,Herfest).
Na jaře si z lísky můžete natrhat větvičky na Velikonoční výzdobu, na konci září posbíráte popadané oříšky a na Vánoce z nich upečete cukroví. A během roku dělá na zahradě okrasu,ale také skvěle cloní a poskytuje úkryt pro živočichy. A je hlavně nenáročná.

ZPÁTKY K MAGICKÝM SCHOPNOSTEM

Říká se, že do lísky nikdy neuhodí blesk, protože podle legendy, pod ní často odpočívala Panna Maria. A že hůlky z tohoto stromu symbolizují bílou magii a léčení. Více o jejích magických schopnostech se můžete také dozvědět zde http://www.magica.cz/Magie/byliny_planet.html.
Líska se také spojovala s posvátnými prameny a studnami. Pomocí vidlicové hůlky se hledala voda a poklady.

A CO SI VYBAVÍTE VY, KDYŽ SE ŘEKNE LÍSKOVÝ OŘÍŠEK???

Já pohádku Tři oříšky pro Popelku, myšky a čokoládu s celými jádry lískových oříšků.

A KDYBY VÁS NĚKDO OBDAROVAL TŘEMI KOUZELNÝMI OŘÍŠKY JAKO V POPELCE, co byste si přáli???

Bohužel si nepamatuji, který moudrý člověk to řekl, a jak to přesně znělo.  Ale pointa je, že když nevíte, jaké máte přání, a když si o něj neřeknete, tak jak Vám má být splněno.
Držím Vám palce, ať to vyjde.

JABLOŇ

JABLOŇ pro nás asi nejznámější ovocný strom. Za Marie Terezie se ovocné stromy vysazovaly podél cest, aby procházející lidé a vojáci měli co jíst.
Jabloň nejen díky svým plodům se těší velké úctě a je neodmyslitelně spjatá s naší minulostí. A s naší kuchyní. Kdy naposledy jste měli štrůdl?

JABLOŇ JAKO POZNÁNÍ DOBRA A ZLA

Strom poznání dobra a zla vychází z biblické knihy Genesis, jedná se o strom v rajské zahradě, ze kterého Eva a Adam pojedli zakázaného ovoce a byli vyhnáni z ráje. Symbol cyklu smrti a znovuzrození. Strom je nejčastěji zobrazován jako jabloň, i když pravděpodobnější je, že se jednalo o fíkus či datlovou palmu.
S jabloní v rajské zahradě se setkáváme také v řeckých bájí. Kdy bohyně Země Gaia darovala jabloň manželce Dia Héře. Strom byl hlídán v rajské zahradě Hesperidek, kde ho střežil had Ladon. Heráklés hada zabil a jablka odnesl, ale Athéna je později vrátila.
Další jablko v řeckých bájí, jablko sváru (zlaté jablko Hesperidek) rozběhlo události, které vedly k trojské válce, tzv. Paridův soud.
Jablko je spojeno také s bájným Artušem. Artuš odplouval k odpočinku na ostrov Avalon a slovo avalon mělo znamenat jablko. Tak jako slovo Elysejské pole starověkých Řeků, místo posmrtného života, mělo označovat jabloňové sady.
S jablkem se setkáváme také ve vědě. I díky padajícímu jablku objevil Isaac Newton gravitaci. V pohádkách se zase objevují kouzelná jablíčka, nejznámější je asi otrávené jablko ve Sněhurce.
Který ze tří z výše zmíněných stromů je Vám povahově nejblíž, v čem spatřujete podobnost? A který z nich máte nejraději? A máte je někde v okolí?
Přeji příjemné propojování se stromy a s přírodou.

Ať Vás stromy pěkně povznášejí na duchu a ve hmotě pěkně ukotvují;)

„Miluji  stromy, čerpám z nich stabilitu, sílu a bezpečí, jež skrze články, meditace a stromové obrázky se snažím předávat dál. Zároveň se se čtenáři dělím o své znalosti a dovednosti získané při studiu Zahradní a krajinné architektury a ze své praxe. Jsem autorkou eBooku STROMY a eBooku Jak na zahradu. Můj příběh si můžete přečíst zde >> "
Komentáře