STROMY A JARO

Jaro, příslib nových začátků, ale také ještě období dočišťování toho starého. Co se odehrává během jarního období ve stromech, co se děje v přírodě, co si z toho můžeme vzít pro sebe?

Připravila jsem souhrnný článek, kde se můžete také dočíst, jaké zvyky jsou spojené s jarem, co nyní je vhodné dělat na zahradě a na co si dát pozor. A pokud jste se narodili na jaře, můžete si vyhledat, se kterým stromem jste spojeni, a jaké atributy Vám to dává.

Tak tedy přeji příjemnou zábavu a inspiraci;)

Jako strom procházíme obdobími jara (pučení něčeho nového, krásného, radostné očekávání, květy, nová energie, svěžest), obdobími léta (hojnost, období plnosti a šťavnatosti, období sklizně plodů), obdobími podzimu (příprava na zimu, zpomalení, ochlazení, plískanice, shazování starého) a obdobími zimy (období odpočinku, regenerace, stažení se do sebe, izolace, období spánku).

Víme, že po zimě přijde zase jaro. Jako housenka, která se zakuklí a přemění v motýla. Potřebujeme zimu, abychom nabrali nové síly, mohlo vzniknout něco nového a ještě krásnějšího. Po bouřce vždycky vyjde slunce. Potřebujeme i bouřku, abychom se naučili být ohební a pružní, abychom neztvrdli a při větším poryvu se nezlomili.

VŠE MÁ SVŮJ VÝZNAM, I KDYŽ HO NYNÍ NEVIDÍME.

ÚSKALÍ JARA

Jaro v sobě nese velký nádech naděje, optimizmu, lásky, vášně, života, světla, tepla, ohně, energie, všechno pučí, množí se, kvete, rodí se mláďata,… Můžeme se nechat unášet na euforii nových začátků, jenže nic není jen černé nebo bílé.

Období jara je také spojeno s dočišťováním od nánosů toho starého, ať už na těle nebo na duchu.

Některé druhy stromů jako třeba habry nebo duby mají na sobě staré listy, také z trávníků se vyhrabává stařina, uklízí se zimní chvojí, zastřihávají se suchá květenství, zakracují se stromy apod.

NEJDŘÍV MUSÍ ODEJÍT TO STARÉ, ABY MOHLO PŘIJÍT TO NOVÉ.

Někdy se to děje s předstihem, někdy se to těsně střídá a někdy se to ještě vzájemně mísí, než to staré definitivně odejde a zanechá nám tu své dary, v podobě třeba vyzrálého dřeva.

Někdy je třeba postupně přivykat.

Vzpomněla jsem si tady u nás v polích na můj oblíbený jasan, který byl pěkně schovaný v údolíčku zarostlý keři. Díky dotacím obec zrekonstruovala cestu a vysadila tu alej. V rámci úprav odstranila keře kolem jasanu.

Představte si člověka, který celý svůj život žije na severu Evropy a z ničeho nic se ocitne na rovníku. Vyrovná se s tím, nebo mu to způsobí šok?

Trošku jsem to zveličila, ale je to podobné. Buďme citliví. Ten jasan chřadne, zažil šok, keře ho chránily před silnými větry a on naráz o všechnu ochranu přišel.

NEMĚLI BYCHOM ZAPOMÍNAT NA VDĚČNOST K TOMU, CO BYLO A CO NÁM TO PŘINESLO. A KDYŽ TO NEVIDÍME, NUTNĚ TO NEMUSÍ ZNAMENAT, ŽE TO TAM NENÍ.

Je třeba také myslet na ochranu a péči o to nové. Vše nové je velmi citlivé a křehké, vzpomeňme si na miminka nebo mláďátka. Může udeřit nečekaný mráz, může přijít jarní bouřka, napadnout sníh a vzápětí vyjít sluníčko, APRÍLOVÉ POČASÍ.

ALE I TO NA PRVNÍ POHLED DOBRÉ A PŘÍNOSNÉ MŮŽE ZAHUBIT. VŠE MÁ SVOJI MÍRU. Na jaře je třeba chránit rostliny s jejich výhonky a krásnými květy nejen před mrazem, ale také před ostrým jarním sluníčkem. Může popálit listy, které je vhodné zakrývat chvojím či bílou netkanou textilií, nebo také kmeny, které je dobré natírat na bílo vápnem, Arboflexem apod.

Stromy se probouzejí

Ve stromech se začíná probouzet míza, nalévají se pupeny, začínají ožívat. Konec vegetačního klidu se udává k 31.3. Během vegetačního klidu jsou vhodné řezy a je vhodné stromy kácet. Dalším takovým obdobím menšího útlumu je během léta.

JAKO U LIDÍ I TADY ZÁLEŽÍ DRUH OD DRUHU. Takové javory byste v předjaří řezat neměli, takříkajíc budou ronit slzy, potečou a řezy se budou hůře hojit. V tomto případě je vhodnější letní řez. Naopak u takové lípy je nejvhodnějším obdobím předjaří, v létě je obalená pro nás tak užitečnými květy, o které bychom my a včely neradi přišli.

OHEŇ ZAHŘÍVÁ, ALE TAKÉ PÁLÍ. PRO CO, STOJÍ ZA TO ŽÍT? PRO CO, HOŘÍ VÁŠ VNITŘNÍ PLAMEN V SRDCI?

Pokud nevíte, vzpomeňte si na to, co pro Vás bylo v mládí důležité, pro co jste se dokázali nadchnout?

CO CHCETE NECHAT ROZHOŘET A CO NECHAT UŽ DEFINITIVNĚ SPÁLIT?

OSLAVY, SVÁTKY, ZVYKY

Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností 20.3. Provoda/Ostara. Vynáší se smrt/zima/Morana a vítá se jaro. Řežou se ovocné stromy a na zahradě se sází. Vyrábí se březová košťata, kterými se vymetá zima z obydlí. Trhají se větvičky do vázy – bříza, vrba jíva (kočičky – samičí strom), vrba, líska, nepravý zlatý déšť.

S jarem je také spojen křesťanský svátek Velikonoce. VŠECHNY SVÁTKY JARA JSOU V PODSTATĚ OSLAVOU JARA A NOVÝCH POČÁTKŮ. Barví se vajíčka. Červená vajíčka symbolizují krev, plodnost. Peče se beránek, jež je mimo jiné symbol čistoty. Zajíci symbolizují množení se, plodnost a potenciál. Plete se pomlázka, která také představuje potenciál plodnosti.

Na přelomu dubna a května slavíme Čarodějnice/Noc ohňů/Beltaine/1.Máj/Svátek práce. Pálí se ohně, hází se zapálená košťata, bakule, staví se májky, líbá se pod rozkvetlou třešní.

A právě v květnu bychom si měli dát pozor na náhlé noční mrazíky, které dokáží nadělat velkou škodu. Zapalování svíček u rozkvetlých meruněk není od věci. Upozorňují nás na to tři zmrzlí muži Pankrác, Servác a Bonifác.

S jarem mám spojené prchlivé omamné okamžiky jako např.: závan vůně rozkvetlých stromů; krása sakury v květu;  vzduchem se vznášející okvětní lístky od třešní a jabloní, jakoby sněžilo; otevírání pupenů a klubání drobných lístečků; bílé kopce vytvořené rozkvetlými korunami apod. Taky se tak těšíte;)

STROMOSKOP

Stromoskop je něco jako horoskop, nejedná se však o astrologická znamení, ale o stromy. Ke každému časovému úseku připadá určitý charakteristický strom. Tak třeba i tak, můžete zjistit, jaké další stromy jsou spojené s jarním obdobím. Obrázek se Vám zvětší, když na něj kliknete, můžete si jej také uložit.

ZAHRADA NA JAŘE

Jaro má plno lidí právě spojeno s prací na zahradě, na kterou se těší celou zimu. Níže jsem do tabulek rozepsala práce dle měsíců a také jaké rostliny nám v tomto období přinášejí nejvíce potěšení. Jarní období je ideální doba na zakládání zahrad.

K navrhování a zakládání zahrad své pomocí jsem již v minulosti napsala několik článků, všechny naleznete tady. Pokud jste teprve ve fázi plánování či stavění domu, doporučuji Vám si zdarma stáhnout eBook První krok k Vaší zahradě, aneb důležité otázky na cestě.

A pokud zahradu nemáte, můžete si vytvořit jarní truhlík za okna, koupit si tulipány s narcisky do vázy nebo si pořídit jarní květiny v květináčích.

JARO JE TADY;)

Jaké si to uděláme, takové to máme

Ne, někdy se můžeme snažit sebevíc, některé věci jsou prostě mimo naši kontrolu. Ale můžeme alespoň trochu ovlivnit náš pohled a to, jak se cítíme. Například ve Skotsku mají takové heslo, že neexistuje nevhodné počasí, záleží na nás, jak se oblékneme.

Rozloučím se s Vámi s mojí fotkou, na které jsem v suchu pod deštníkem, obklopená stromy se sluncem, i když všude okolo prší a fouká vítr.

PŘEJI VÁM KRÁSNÉ JARNÍ OBDOBÍ,  S LÁSKOU PEŤA

A TROCHA INSPIRACE OD UTE LATENDORF NA ZÁVĚR:

Od slunce se učit dávat teplo,
od oblaků se učit lehce plynout,

od větru se učit lehce dávat podněty,
od ptáků se učit nabírat výšku,
od stromů se učit být pevný,

OD KVĚTIN SE NAUČIT ZÁŘIT,
od kamenů se naučit stálosti,
OD KŘOVISEK NA JAŘE SE NAUČIT OBRODĚ,

od listí na podzim se naučit nelpění,

OD BOUŘE SE NAUČIT DŮRAZNOSTI,
od deště se učit být štědrý,
od země se učit mateřskosti,
od měsíce se naučit proměnám,
od hvězd se učit být jedním z mnoha,
OD ROČNÍCH OBDOBÍ SE NAUČIT, ŽE ŽIVOT STÁLE ZNOVA ZAČÍNÁ.

„Miluji  stromy, čerpám z nich stabilitu, sílu a bezpečí, jež skrze články, meditace a stromové obrázky se snažím předávat dál. Zároveň se se čtenáři dělím o své znalosti a dovednosti získané při studiu Zahradní a krajinné architektury a ze své praxe. Jsem autorkou eBooku STROMY a eBooku Jak na zahradu. Můj příběh si můžete přečíst zde >> "
Komentáře