STROMY A ZIMA

Co pro stromy znamená zimní období a co si z toho můžeme odnést my, lidé? Jaké zvyky jsou spojeny v zimním období se stromy? Jak můžeme být prospěšní své zahradě a co si na zahradu vysadit, aby i v zimě byla pro nás zajímavá?

Co dělají stromy v zimě?

Stromy v zimě jsou v tzv. vegetačním klidu, jednoduše jsou stažení do sebe a odpočívají. Opadavé stromy shodily listí a obnažily se. Jsou takříkajíc nazí. Můžeme vidět jejich kostru.

Dalo by se říct, že jsou zranitelní, na první pohled možná ano, v této době dochází ke kácení stromů a pokud nemrzne, tak k hlubším řezům v koruně. Jenže na ten druhý pohled, je tato doba pro tyto zásahy ideální a etičtější.

Životní procesy v zimním období ve stromech zpomalily, nebo jsou úplně zastaveny, také v korunách stromů nehnízdí ptáci apod., proto je tato doba vhodnější než přes vegetační období, kdy strom je plný života.

– Strom je bytost
Navždy se zastavila na jediném místě – pravily kameny
– Strom s monogramem v hrudi
je zvrásnělá vzpomínka a stopa našich lásek i dávných vroubků – řekli kluci
– Strom je kniha
Dá se přečíst pouze šuměním – zašeptal vítr
– Do mlhy a dešťů
armáda jsou stromy. Keře čilá práčata – poznamenal velitel
– Nebýt lidmi
chtěli bychom být stromy – dodali jsme my
Verše od Jiřího Karena

Co si z toho můžeme vzít my?

A tak mě napadá, našli jste už místo, kde byste chtěli zakořenit? Jaké by mělo být? Anebo už jste ho našli a zakořenili?

NĚKDO SE NEMUSÍ USADIT NIKDY, ALE MŮŽE ZAKOŘENIT U SEBE VE SVÉM SRDCI.

A k tomu je ideální právě zimní období. Většina aktivit venku se zastavila a krajinu pokryla bílá pokrývka. Stáhněme svoji pozornost ze světa zpátky k sobě dovnitř, utišme se a odpočívejme.

Stromy a zvyky v zimním období

Jedni shazují listy, odhalují se takříkajíc až na kost, a druzí udržují jistotu a stabilitu, zdobí a provoňují naše domovy. Jak listnáče tak i jehličnany se v zimním období těší naší pozornosti a úctě. Tedy alespoň u jehličnanů to platí stále, u listnatých stromů se ta tradice už vytrácí. V minulosti se zejména ovocné stromy těšily veliké úctě.

Stromy se nejen ovazovaly slámou, ale ke stromům se nosily i drobné zbytky štědrovečerní večeře, stromy se oslavovaly.

Zimní období je spojeno s klidem, s odpočinkem, se vzduchem, se severem. Je to bod klidu uprostřed vesmírného chaosu. Je to prázdnota, v které se odehrává základní proces tvoření. Vzduch nás propojuje s tím, co je větší, co nás propojuje a kam až my nedohlédneme.

A když je největší tma, navrací se slunce, rodí se nová naděje. Příslib, že je tu sice tma, ale už se to láme a bude více světla. To je podstatou oslav zimních svátků. Původně se slavily 21.12. na zimní slunovrat, můžeme se setkat s názvy jako Yule či Kračún. Dnes ten návrat naděje symbolizuje narození Ježíška a Vánoční svátky. Dále následuje 1.1. Nový rok a 2.2. Imbolc neboli Hromnice.

„Tento svátek se slaví odnepaměti, jenom se v každém dějinném období nazývá jinak. A i způsob oslav je rozdílný. Jen si to představte, teplota klesá každým dnem, opadává listí, usychá a mrzne tráva. A slunce vychází každý úsvit později a později, zato zapadá čím dál tím dřív. Pravěký člověk vyhlíží v záplavě tmy první známky svítání.

A samozřejmě ho napadá: Vrátí se slunce i tentokrát? V té roční době, kdy se slunce vzdaluje, kdy všechno chladne a zdánlivě umírá, tak člověk ve starých kulturách pochopitelně pociťuje strach. V kultuře všech lidí, všech národů je nějak zakotvena spojitost mezi tmou, zimou, chladem, smrtí. Jeho zkušenost mu sice napovídá, že slunce se vrátí, ale ta jistota tady samozřejmě nikdy není.

Tento člověk musel zažívat úzkost, musel si říkat: Co se to vlastně děje, nezemřu, nebude to konec? A v této situaci se rodí mýtus a rodí se také rituál. V našem kalendáři je důležitý zimní slunovrat, kdy se začíná znovu obnovovat světlo, toho si všímaly už dávné národy a tenhle den slavily.“

Více se dovíte v pořadu ČT, určitě to stojí za to.

Jaké stromy jsou spojeny se zimními svátky?

V minulosti byly se zimním slunovratem spojovány tyto stromy: borovice a jedle – jež díky svému neopadavému jehličí a vonným silicím symbolizovaly nesmrtelnost; sbíralo se jmelí z dubu; jablka, jabloň předznamenávala zrození slunce; pálila se polena z jasanu, jež je nejen symbolem zrození, regenerace a přírodních cyklů; se zimním slunovratem je také spojen topol osika, jako strom podsvětí.

Dnes však slavíme Vánoce a zdobíme stromeček, oblíbené jsou borovičky, smrčky a jedličky. Více k původu vánočního stromečku tady.

Svátek světice, panny a mučednice Barbory se zjednodušil v trhání větviček, které měly děvčatům ukázat, zda se brzy vdají. Pravými barborkami jsou třešňové větvičky, ale snadno rozkvétá také zlatice, jasmín, broskvoň nebo slivoně. Více tady.

Stromoskop

Stromoskop je něco jako horoskop, nejedná se však o astrologická znamení, ale o stromy. Ke každému časovému úseku připadá určitý charakteristický strom. Tak třeba i tak, můžete zjistit, jaké další stromy jsou spojené se zimním obdobím. Obrázek se Vám zvětší, když na něj kliknete, můžete si jej také uložit.

Zahrada v zimě

V zimě se na své zahradě můžeme těšit i z květů. Postupně během zimy vykvétá čemeřice, vřesovce, pak vilín, jasmín nahokvětý, v únoru kalina vonná, slivoň chloupkatá, lískovníček, bledule, sněženky a další.

Kromě květů jsou rostliny okrasné i dalšími částmi jako např. zbarvením kůry – svída bílá ´Sibirica´, odlupčivou kůrou – javor šedý, plodem –  jeřáb ptačí, stébly – miskantus, suchým květenstvím – rozchodník, listy – dlužicha apod.

 

Krásnou podívanou si můžeme také připravit tím, že pomůžeme ostatním. Řeč je o krmítkách pro ptáčky. Ideální je umístit krmítka do zahrady, kam máte dobrý výhled z okna domova. A nezapomínat jim tam občas něco i přisypat;)

Jak můžeme pomoci zahradě? Sepsala jsem Vám několik základních úkonů a doporučení: zajistit zimní ochranu růžím (hortenziím apod.) přihrnout zeminu a zakrýt chvojím; korunky stromkových růží je třeba ovázat vzdušným materiálem i chvojím; minimálně svázat vysoké traviny.

Dále pokud nemrzne nezapomínat na zálivku stálozelených dřevin; oklepávat sníh ze stálozelených dřevin a dřevin s křehkými větvemi; pokud nemrzne průklest starých keřů, zmlazování; ochrana před zimním sluníčkem; sníh se snažit po trávníku rozprostírat pravidelně.

Slova závěrem

Vybrala jsem obrázek s poselstvím z kalendáře Stromových obrázků na rok 2020. Jehož poselství zní:

ANEB NETŘEBA PANIKU NA TITANIKU;)

Je fajn přijmout realitu takovou jaká je. To poselství lze brát s nadsázkou a s humorem, anebo jít do hloubky, přijmout fakt, že určitým cílem, kam všichni směřujeme, a naplněním života je smrt.

A jde o to, jak si ty chvíle, které tady máme, prožijeme a užijeme. Teď a tady, co můžeš udělat, aby si se cítil lépe, hm? Co ti udělá radost, co tě naplňuje, nebo co ti způsobí menší bolest? Zaměř se na ty drobnosti života.

Součástí prosincového poselství nejsou jenom ta slova, ale hlavně ten obraz, na kterém je rozložitá sakura u cesty, ale není v květu, je oděná ve zlatavých tónech podzimu, cesta bez konce vedoucí za horizont ke slunci, východ či západ slunce a dva jeřáby letící do dáli za sluncem.

Můžeme je vnímat jednotlivě, nebo jako celek, intuitivně, nebo si dohledat symboliku jednotlivých prvků. Nechte obraz na sebe působit. Každý si z toho vezme to své.  Budu ráda, když se o to budete chtít v komentářích podělit;)

Pro Japonce třešňové květy symbolizují lidský život, pomíjivost, ušlechtilost a také čas obnovy. Jelikož je život květu sakury velmi krátký, připomíná nám, abychom se na chvíli zastavili, udělali si čas, ocenili chvíle s našimi blízkými a veškerou krásu, kterou život nabízí, viz článek o sakurách.

Inspirovat se můžete také plody na STROMU VDĚČNOSTI.

Asi jste si všimli, že už sakura dávno odkvetla, a přesto anebo díky tomu, nám odkrývá další své hodnoty, své dary a poselství života. Aneb formy se proměňují, ale kruh života přetrvává.

Přeji Vám ať si přes zimní období, tak jako stromy, jako příroda, dopřejete chvíle klidu a odpočinku, ať pak obrozený na jaře můžete začít růst, kvést a plodit. Krásné svátky a všechno nejlepší do nového roku:)

„Miluji  stromy, čerpám z nich stabilitu, sílu a bezpečí, jež skrze články, meditace a stromové obrázky se snažím předávat dál. Zároveň se se čtenáři dělím o své znalosti a dovednosti získané při studiu Zahradní a krajinné architektury a ze své praxe. Jsem autorkou eBooku STROMY a eBooku Jak na zahradu. Můj příběh si můžete přečíst zde >> "
Komentáře