Stromy v zahradě

Přiznám se, že pro mě je nepředstavitelné nemít na zahradě žádný strom.

Vyrůstala jsem na venkovně, kde bylo samozřejmostí mít na zahradě stromy, u domu ořešák, v té více hospodářské části mít další ovocné stromy a v té více odpočinkové části mít okrasné stromy, i když se řezem pravidelně udržují, aby moc nenarostly, stále jsou tam.

Myslela jsem, že to mají všichni. Mýlila jsem se, nemají. Ráda bych se proto zamyslela nad tím, jaké jsou plusy a mínusy toho mít na zahradě stromy, a nabídla možné řešení.

PLUSY A MÍNUSY STROMŮ NA ZAHRADĚ

Často slýchávám stížnosti na to, že ze stromů je na zahradě „bordel“, že stíní, musí se hrabat listí apod. Ve veřejné zeleni se setkáváme s podobnými názory, proto Vás odkáži na starší článek Stromy ve městě ano nebo ne. V článku kromě častých stížností a jejich řešení, uvádím také hodnoty a přínosy stromů.

Na první pohled by se zdálo, že přínosy a hodnota stromů je všude stejná. Možná Vás překvapím, úplně tak není. Ukáži to na příměru, jak si váží člověk vody na poušti a vody třeba u Třeboně? Voda, i když představuje jedno a to samé, ať je kdekoliv na světě, má pro člověka jinou hodnotu.

Z toho by se dalo usuzovat, že tedy na zahradě zase tolik strom nepotřebuji, v porovnání s městskou džunglí, možná.

Podívejme se na obrázek domu se stromem a domu bez stromu, co vypadá lépe?

No asi se bude jednat o ten se stromem, dům je orámovaný a to působí příznivě na naši psychiku, signalizuje už z dálky náš domov.

Strom v zahradě je za mě zásadním prvkem z hlediska tvorby kompozice a prostoru. Můžete jím zakrýt nevzhledná místa či si vytvořit soukromí. Umístit pod něj posezení, bude Vás chránit před výkyvy počasí, před sluníčkem nebo naopak před deštěm. A co taková houpačka na stromě?

A to tu už vůbec nemluvím o tom, jaký je rozdíl, když si na zahradě můžete utrhnout třeba svoje vlastní jablko. Jeden strom a tolik podob během roku, květy, pak plody, podzimní zbarvení listů a pak holé větve třeba se zajímavou texturou či zbarvením kůry. O tom jsem již psala v jiných příspěvcích.

A co potom ještě taková přidaná hodnota stromu?

PŘIDANÁ HODNOTA

Co si pod tím představit? Já si pod tím představuji to, co nám strom poskytuje jakoby navíc, jeho symboliku (o symbolice stromu se můžete více dozvědět zde) a jeho poselství.

O poselství a přínosech stromů se můžete dočíst v eBooku STROMY, kde jsem se snažila ucelit zjednodušeně a hravou formou  informace o stromech napříč hmotou a duchovnem.

Ale za mě je nejsilnější přidaná hodnota to, když se s tím stromem cíleně propojíme, stane se součástí naší rodiny, našeho života, odkazem, strážcem, rádcem atd.

Co tím myslím? Už naši předci sázeli při narození potomka strom, vysazovali rodové stromy, pod stromy pohřbívali své milované, pod strom zakopávali své poklady, placentu po porodu apod.

ŘEŠENÍM JE ZVOLENÍ VHODNÉHO DRUHU STROMU, VELKOSTI A UMÍSTĚNÍ

V dnešní době se nám nabízí velké množství druhů stromů a jejich různé kultivary. Kultivar je ten název za druhovým a rodovým názvem stromu např. ´Pendula´. Znamená to, že strom má jiné specifičtější vlastnosti než původní druh, různá výška, různý tvar koruny, různá barva listů apod.

Máme z čeho vybírat tak, abychom byli i mi spokojeni, dle našich preferencí.

Máme malou zahradu? Tak na ní nebudeme sázet velký strom, ale nízký strom či vyšší keř, viz třeba příklady na obrázku níže.

Samozřejmě typů korun je mnohem více např. sloupovitá, převislá,… Také záleží do jakých podmínek chceme strom sázet. Strom, který potřebuje sucho, asi nebude prosperovat v podmáčené půdě. Konkrétní příklady a ukázky jsem Vám sepsala do eBooku Jak na zahradu.

Vadí nám velký odpad ze stromu? Tak si zvolíme takový strom, který shodí listy na jednou a netvoří tolik „odpadu“. Nebo naopak, chceme velký strom, ale nechceme, aby nám zabíral tolik prostoru? No trošku neřešitelné, že? Ne není, tak strom umístíme například k plotu směrem do ulice, nebo do volné krajiny, půl koruny bude u nás a půl koruny na ulici. Strom můžete vysadit i do květináče.

Ale pokud to necítíte a strom Vám i přes přečtení tohoto článku nic neříká, tak se do toho nenuťte.

Naštěstí se máme stále, kde procházet mezi stromy. Vše má svoje řešení a svůj čas.

Děkuji za přečtení článku. Budu ráda, když se podělíte i o svůj názor. Zajímá mě, jak to máte právě Vy. A jestli máte to „privilegium“ mít svojí zahradu, už tam máte vysazený ten svůj strom?

Krásné babí léto;)

„Miluji  stromy, čerpám z nich stabilitu, sílu a bezpečí, jež skrze články, meditace a stromové obrázky se snažím předávat dál. Zároveň se se čtenáři dělím o své znalosti a dovednosti získané při studiu Zahradní a krajinné architektury a ze své praxe. Jsem autorkou eBooku STROMY a eBooku Jak na zahradu. Můj příběh si můžete přečíst zde >> "
Komentáře