PROČ PÍŠU TENTO ČLÁNEK/TUTO SÉRII? Chci se s vámi podělit o to, co jsem se dozvěděla, co mi přijde důležité a mohlo by se Vám to hodit. Tentokrát to bude o úřadě. V tomto článku si ujasníte, jaký je rozdíl, když si stěžujete na neposekanou trávu na sídlišti a když chceš pokácet strom na zahradě.
V navazujících článcích se pak dozvíte:
VĚTŠINOU OBĚ ZÁLEŽITOSTI MŮŽETE ŘEŠIT NA ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ.
(Ale stížnost můžete podat i oficiální cestou na podatelně, někdo to i posílá přímo panu starostovi nebo vedoucímu odboru životního prostředí, ale vždy to skončí u referenta, co má dané území na starosti.)
To je ten člověk, co má na městě nebo městské části na starosti plochy zeleně mu svěřené do péče, tzn. dětská hřiště, sportoviště, seč trávníků, kácení, výsadbu a péči o stromy, údržbu záhonů, vodních prvků, lavičky, odpadkové koše, dlažbu a tak různě (taková … na všechno).
Většinou je pod ODBOREM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ nebo může být pod ODBOREM VÝSTAVBY nebo SPRÁVY MAJETKU. Proč? Protože spravuje majetek městské části, to je jako majetek firmy a jedná se o SAMOSPRÁVU.
DŮLEŽITÉ JE MÍT NA PAMĚTI, že ne všechny pozemky, co se na území obce či městské části nacházejí, ač jsou veřejné přístupné, NEMUSÍ JE MÍT NA STAROSTI OBEC NEBO MĚSTSKÁ ČÁST.
Například máme městskou část v Praze, většinou všechno patří magistrátu, městská část má pouze pozemky svěřené do správy nebo pozemky svěřené do údržby. Některé pozemky magistrát deleguje dalším firmám, co se starají o majetek jako je Urbia nebo ACTON s.r.o. Některé spadají pod Technickou správu komunikací Praha nebo Lesy hlavního města Prahy.
TAKŽE BYCH SI DALA POZOR, NEŽ ZAČNU KOLEM SEBE PRSKAT, ŽE TEN NEBO TEN ZA TO MŮŽE. Ale ideální je, pokud nevíte, obrátit se na městskou část.
PAMATUJTE, že fotky letí, když vám něco vadí, něco se někdě děje, vyfoťte to.
NEZAPOMÍNEJTE, že to je Váš názor a že třeba na sídlišti žije 15 tisíc obyvatel a co obyvatel to názor, hmm. A je plno věcí, které nemůžete vidět a neuvědomujete si, ale referent na to musí brát ohledy.
Bohužel dnešním trendem je dát přednost největšímu křiklounovi, i když to nemá hlavu ani patu, njn volební hlasy.
Upřímně není nic horšího než srážka s naštvanou občankou nebo naštvaným občanem, která nebo který na vás vykřičí všechny svoje životí názory, strasti, které se vás netýkají, ale schytáte to vy. Paní nebo pán pak má lepší pocit, služba vřejnosti.
PROSBA – svoje trable nechte doma, jsou to jenom lidé.
I když…jsou i vyjímky 😀
Podle reakcí si lidé často myslí, že úředníci nic nedělají a flákají se, že jsou to kamarádíčkové těch nahoře nebo loajální pracovníci, co o daném oboru zhola nic neví, důchodci díky tabulkovým platům s vysokým platem atd. Ano i takový tam jsou, ALE NE VŠICHNI.
A hlavně RYBA SMRDÍ OD HLAVY. Tím, že jsou všichni házeni do jednoho pytle, to ty, co dělají svou práci zodpovědně, může rychle demotivovat!
Pak je tu ještě otázka dodavatelů vzešlých nebo nevzešlých z veřejných soutěží, úroveň odbornosti jejich pracovníků, kvalita práce a tak. A co s tím pak obec či městská část nebo spíš jejich právníci můžou dělat a zda to má vůbec smysl.
Do toho se už ale pouštět nebudem.
Tento úředník/referent zastupuje stát, jedná se o STÁTNÍ SPRÁVU.
Povolení ke kácení stromu potřebujete tehdy pokud STROM MÁ VE VÝŠCE 130 CM NAD ZEMÍ VÍCE JAK 80 CM V OBVODU. Pak je třeba vyplnit žádost, většinou stanovit náhradní výsadbu a tak. To se nevztahuje na ovocné stromy na zahradě. Na ty povolení ke kácení nepotřebujete a můžete je pokácet ideálně v době vegetačního klidu, tj. od 1.10. do 31.3. (za mě dle počasí spíš od začátku listopadu do konce února). Ale na státem chráněné stromy potřebujete povolení vždy. To už vám poví na úřadě.
A ano pokud obec či městská část chce na svém pozemku či pozemku mu svěřeném do péče pokácet strom, musí také žádat státní správu ochrany přírody a krajiny. A často do toho mají, co říct i památkáři.
Je to paradox dnešní doby, že ten, kdo by měl obec či městskou část pokutovat či mu nepovolit kácení, je jeho zaměstnancem a je na něm finančně i jinak závislý. No co dodat, dříve státní úředníci byli odděleni na okresech.
I tady platí svoje trable a žabomyší války se sousedy nechte doma.
ZÁVĚREM BYCH CHTĚLA ŘÍCT, ŽE JE FAJN KOUKAT NA VĚCI Z RŮZNÝCH ÚHLŮ POHLEDŮ, ZAMÉST SI PŘED VLASTNÍM PRAHEM A PAK SE UMĚT SPRÁVNĚ OZVAT. A HODNĚ TRPĚLIVOSTI SAMOZŘEJMĚ:)
Více se o stromech a o jejich právech;) dozvíte v eBooku STROMY.