Zeleň na sídlišti – něco málo k předzahrádkám a kácení stromů.

Co dělat, když si chcete něco na sídlišti vysadit?

Když se chcete realizovat a nemáte kde či svoje okolí, kde bydlíte chcete po vašem zkrášlit a nebo chcete prostě nějak přispět společnosti, zamyslete se jestli to nejde i jinak a pak jděte s vaším návrhem na úřad za příslušným správcem veřejné zeleně. Kde ho hledat, jsme si řekli v minulém článku.

Je možné, že obec či městská část má své pravidla a příslušné žádosti, právě na základě předešlých zkušeností. Nikdy nic nevysazujte bez souhlasu. Jedná se o cizí majetek.

Než půjdete na úřad opatřete si souhlas bytového družstva či spol. vlastníků atd. Tam začněte.

Pokud se jedná třeba o předzahrádku, tak je dobré si uvědomit, že to, co tam teď vysadíte, může za 10 let vyrůst do značné výšky. Aby sipak třeba vaši děti nestěžovali na úřadě, že jim do oken nejde sluníčko.

Je dobré vše dělat s rozmyslem. A dobře si rozmyslet, jestli mám kapacitu na to, abych se o to řádně staral.

Pokud byste chtěli květináče před vchod, pak je dobré zvážit zda jejich umístění nebude překážet příjezdu hasičů, záchranné služby či popelářů.

Na fotografii níže je vidět, velká chuť a zápal místních obyvatel něco tvořit, vysazovat, starat se o něco a mít to prostě kolem svého bydliště hezké.

To je skvělé, jen je dobré tu energii trochu usměrnit a dát tomu určitý základ, aby to bylo dlouhodobě funkční.

Ohledně předzahrádky na fotografii je třeba jasně vytyčit záhony třeba neviditelným obrubníkem, zajistit vjezd sekačky na trávník, zvolit vhodný sortiment atd.

Můj tip je se domluvit se sousedy v ulici či v bytovém domě a předzahrádky nějakým prvkem sjednotit, ne-li je celé udělat v jednom stylu. Vaše ulice tím může být typická, po čase se bude říkat to je v ulici u šeříků nebo u travin atd.

Tím prvkem může být stejná opakující se skupinka trvalek, travin, růží nebo nízkých keřů, případně větší kámen, větší kusy dřeva, oblázky, treláž s popínavou rostlinou, stejné oplocení apod.


Proč je důležité nechat zaměstnance dělat jejich práci, proč je důležité kácet stromy?

ANO čtete správně, dřeviny v obci či městské části je třeba kácet. Já vím není to zrovna populární téma, ale je to důležité. A to především právě kvůli naší bezpečnosti. Město není volná příroda.

Takže pokud uvidíte někoho na sídlišti, kdo značí stromy, nejdříve se zastavte a zhluboka dýchejte. Vím, v televizi jsem také viděla různé reportáže o tom, jak se ničí zeleň ve městě, že pokáceli krásnou zdravou alej atd. Nemusí to být a většinou to nebude tento případ.

Stromy můžou být zcela nebo částečně suché. Jsou neperspektivní a zdraví ohrožující. Nebo se chcete koukat na suché stromy z okna a čekat, kdy na ty děti pobíhající okolo, spadne suchá větev? Asi ne, viďte. 

Stromy můžou být napadené chorobou, můžou mít hnilobu, apod. I když na první pohled vypadají zdravě. 

Když si tohle uvědomíte, pak teprve jděte za dotyčným a v klidu si s ním popovídejte o co se jedná. 

Bohužel musím tady zmínit ještě případy, kdy se kácí z důvodu opravy či poškození stávajících či nových vedení inženýrských sítí. Ty bohužel mají přednost, je to dáno příslušným zákonem.

Opět takový paradox, že musíte pokácet nemocný strom ve stromořadí, ale následnou výsadbu, už vám síťaři nedovolí. O tom jsem psala v článku: Stromy ve městě ano nebo ne?

Dary stromů po jejich „smrti“

Stromy mají pro nás také obrovskou hodnotu, i když jejich životní cyklus skončí.  Nejen o tom píši v eBooku STROMY. Díky stromům máme teplo, máme v čem kolébat své děti, kde složit hlavu, lžíce, mísy, lodě, mosty, hudební nástroje,…

V minulosti jsme se bez toho, abychom káceli stromy, neobešli, ale co v naší současnosti?

A stále jsou nám stromy i v podobě dřeva připomínkou hodnot jako:

VZÁJEMNÉ PROPOJENOSTI VŠEHO A VŠECH

SÍLY, STABILITY, VYTRVALOSTI, KLIDU A MÍRU

CYKLIČNOSTI ŽIVOTA, NESMRTELNOSTI A ZNOVUZROZENÍ

Stromy, děkujeme Vám, nejen za to, že jste pevní, trpěliví a jste nám oporou. Trpělivě přečkáváte naše lidské rozmary a vždy tu jste připraveni nám nabídnout svoji moudrost, své dary, sami sebe… DĚKUJEME, ŽE JSTE V TOM S NÁMI<3

„Miluji  stromy, čerpám z nich stabilitu, sílu a bezpečí, jež skrze články, meditace a stromové obrázky se snažím předávat dál. Zároveň se se čtenáři dělím o své znalosti a dovednosti získané při studiu Zahradní a krajinné architektury a ze své praxe. Jsem autorkou eBooku STROMY a eBooku Jak na zahradu. Můj příběh si můžete přečíst zde >> "
Komentáře