Tipy a triky, jak na vysněnou zahradu

Základní pravidla a návody jsem Vám sepsala už v předešlých článcích, komplexní informace naleznete v eBooku Jak na zahradu. Dneska se podíváme na několik vychytávek.

Než se na ně dostane, je fajn si připomenout základy. Přikládám proto Bonus z eBooku zdarma První krok k Vaší zahradě, aneb důlěžité otázky na cestě.


1. VYUŽÍVEJTE ROHY

Možná si říkáte, co je to za nesmysl? Není to nesmyls. Právě rohy vidíte ze dvou směrů, ze dvou částí zahrady. Takříkajíc za málo peněz hodně muziky. Takže na těchto místech si dejte záležet. Budou Vám potěchou pro oko hned dvakrát. 

Už pouhá pnoucí rostlina udělá hodně užitku. Můžete vybírat z velkého množství s okrasnými květy, s jedlými plody, ze stálezelených či s opadavými listy na podzim krásně zbarvenými.

2. STROM „VYČUHUJÍCÍ ZA DOMEM“

Že by druhý nesmysl? Opět nikoliv. Podívejte se na dům, kde žádná zeleň u domu není, a na dům, kde naopak je. Jak to na Vás působí? Dům, který je orámován zelení či je vidět při pohledu na dům část koruny stromu, působí přívětivěji, harmoničtěji – je začleněn do přírody!

A když takový strom vysadíte směrem do ulice, zaplácnete dvě mouchy jednou ranou, možná i víc;) Pokud na zahradě nemáte prostor, tak tohle je skvělé řešení.  Budete mít strom, zarámovaný dům a nezabere Vám to tolik prostoru z Vaší zahrady. A navíc, poskytnete stín a potěchu i pro kolem jdoucí.

Také je moc příjemné ten strom nebo jinou část zeleně podsvítit (umístit na zem třeba bodové světlo apod.) Při výhledu z domu nebo při noční procházce je to úžasná podívaná.

3. ZAZELEŇTE NEVZHLEDNÁ MÍSTA

Pokud se Vám na Vaší či sousedních parcelách něco nelíbí a nemůžete s tím nic dělat, nabízí se jednoduché řešení. Ten pohled na to místo jednoduše odcloňte. Můžete tam vysadit skupinu keřů či nižších stromů, živý plot nebo treláž s pnoucí rostlinou.

 

Příště se s Vámi podělím o tipy, jak zajistit, aby byla zahrada celoročně zajímavá.

Z eBooku zdarma První krok k Vaší zahradě, aneb důležité otázky na cestě jsem pro Vás ještě vytáhla další z bonusů – jednoduchý formulář, který Vám pomůže si utříbit myšlenky a vyjasnit postup. Doporučuji si ho stáhnout a vytisknout;)

A poslední můj tip

Ohledně údržby zahrady a to hlavně řezu stromů a keřů se můžete setkat s různými termíny a názory. Za mě je základem NEŘEZAT, KDYŽ MRZNE A JE HORKO, NEBO PŘED KVĚTEM. 

Jednotlivé nezbytné úkony při údržbě zahrady jsem Vám připravila do tabulky podle měsíců. U každého měsíce máte na ukázku uvedeno, co v té době kvete nebo co by mohlo být na zahradě zajímavé. Tabulka je součástí eBooku Jak na zahradu.

Smysl za sebe vidím v jednoduchosti a ne ve zbytečné složitosti. A také každý z nás má jiná přání, jiná očekávání, jiné finanční a časové možnosti, jsme prostě rozdílní. Ale jsou věci, které nás spojují.

Proto také jsem vytvořila manuál, jak si vytvořit tu svojí zahradu. Krok za krokem Vás v něm provedu procesem tvorby zahrady a budu Vám při tom krýt záda. 

Pokud Vás to zaujalo, více se dozvíte v již zmiňovaném eBooku Jak na zahradu. Všechny články, návody a produkty zaměřené na zahradu nyní najdete přehledně na této stránce https://zenamezistromy.cz/zahrada/.

Děkuji, že jste dočetli, až na konec, snad jste tam objevili i něco cenného pro sebe. Přeji pohodové dny na Vaší zahradě a pokud ji zatím nemáte, tak na té budoucí;)

„Miluji  stromy, čerpám z nich stabilitu, sílu a bezpečí, jež skrze články, meditace a stromové obrázky se snažím předávat dál. Zároveň se se čtenáři dělím o své znalosti a dovednosti získané při studiu Zahradní a krajinné architektury a ze své praxe. Jsem autorkou eBooku STROMY a eBooku Jak na zahradu. Můj příběh si můžete přečíst zde >> "
Komentáře